Brčko: Održana javna debata o finansiranju neprofitnih organizacija Istaknuto
Grupa od 40 nevladinih organizacija iz Brčkog održala je javnu debatu o finansiranju neprofitnih organizacija iz budžeta distrikta, s ciljem da se Vladi distrikta ponude najbolja rješenja za novi zakon o udruženjima i fondacijama.
Direktor Omladinskog centra "Vermont" Damir Radenković smatra da transparentno treba da bude sve, od raspisivanja konkursa, dodjele sredstava i njihove implementacije do izvještaja.
"Protekle 23 godine, koliko sam u nevladinom sektoru, niko nikad nije pratio implementaciju sredstava. Možemo napisati da smo uradili bilo šta, to niko nije iskontrolisao. Vjeruje se na riječ, a onda tražimo neke račune i papire kojima mi to, uslovno rečeno, ofarbamo", rekao je Radenković novinarima.
Koordinator Centara civilnih inicijativa Ljubinko Đurić rekao je da je na debati predstavljena i metodologija za praćenje raspodjele sredstava neprofitnim organizacijama, te da se njen prvi izvještaj očekuje do kraja mjeseca, a drugi krajem godine.
Uz javnu debatu organizovana je i ulična akcija podjele letaka građanima sa informacijama o načinima dodjele budžetskih sredstva nevladinom sektoru u Brčkom.
Javna debata i ulična akcija organizovani su uz podršku Centara civilnih inicijativa, Transparensi internešenela i Centra za razvoj medija i analize.
(SRNA)

